Klekátko a sedátko na meditaci. Umění žít a sedět
Každé tělo je jiné. Těm, kteří nemohou kvůli kolenům nebo kyčlím sedět na podložce, dobře poslouží klekátko nebo sedátko. Uvádím oba termíny, i když se na klekátku také sedí. Tak jako vipassana učí skrz vlastní zkušenost Umění žít, klekátko vás může naučit sedět.
Výhody klekátka při meditaci
- automaticky sedíte s rovnými zády
- o kolena se pouze opíráte kvůli rovnováze
- váhu těla nesou hýžďové svaly, takže kyčle bývají také OK
- klekátko může být i skládací, takže je skladnější ( a lehčí) než stejně vysoký meditační polštář
- výroba je velmi jednoduchá, rozměry si můžete přizpůsobit tak, aby jste lehce udržovali rovnováhu při meditaci. Stačí pilka :-)
Používání klekátka/sedátka
Můžete sedět klasicky s nohama před klekátkem, ale maximální výhody se ukáží při zakleknutí. Rovnováhu udržujete v podstatě polohou hlavy. Někdo si ještě dává pod kolena polštářek, většinou vyhovuje jednoduchá meditační podložka s nesmekavým povrchem.
Mělo by být dostatečně vysoké, aby jste zpod něj lehce vytáhly nohy, a mírně skloněné. Na sedák si někdo skládá deku nebo se hodí pohankový polštářek. Proto je dobré definitivní výšku doladit po delším sezení.
Druhy klekátek
Zatím jsme našel tři. Doufám, že časem doplním spojení na spolehlivé výrobce.Pokud se dozvíte o dalších, klidně napište.
- První je klasické pevné klekátko. Může být provedeno krásnou truhlařinou se skrytými cinky. Běžnější je zasazení sedáku do vyfrézovaných (vydlabaných) drážek a vše jistí šrouby. Případně jsou bočnice přišroubované skrz sedák. V tom případě si při nákupu zkontrolujte zapuštění šroubů, aby jste si netrhali textil na pozadí. Může být vyrobeno prakticky z jakéhokoli dřeva.
- Klekátko se skládacími bočnicemi se výborně přenáší a převáží. Doporučuji tvrdé dřevo jako jasan, dub nebo z jehličnanů modřín. Šrouby u pantů musí v materiálu dobře držet. Nohy mohou být kvůli lepší stabilitě trochu podkosené.
- Jednonohé klekátko má mít původ v Japonsku. Pravděpodobně by se dalo udělat jako rozkládací, ale museli by jste udělat přesný vysoký svlak na spojení nohy se sedákem. Většinou se na něj používá dřevo s krásnou kresbou, takže počítejte s jeho větší váhou.
Výroba jednoduchého klekátka
Jako materiál stačí cca 700 mm odřezek hoblovaného coulového prkna - kolem 20 mm výsledná tloušťka. Materiál od smrku po dub. Viděl jsem i pěkná klekátka udělaná z terasových prken z OBI. Z jedné strany hladké, z druhé s drážkami, šířka 120 mm.
- Nejdřív si uřízněte boky a sedák
- Pak do boků u šikmé strany naříznete pilkou 10 mm širokou a hlubokou drážku. Udělejte ji dál od kraje, aby po nasazení sedáku boky přečnívaly. Jednak se tak ztratí případná nepřesnost, za druhé bude spoj lépe držet a za třetí vám nebude jezdit polštářek po sedáku.
- Drážku dlátem vydlabejte. Pokud máte horní frézku, máte ulehčenou práci.
- Do drážky si předvrtejte díry pro šrouby - tak 20 mm od okraje
- Do krajů sedáku vyřízněte po celé délce čep, který přijde do drážky. Naříznete 10 mm shora a 10 mm z boku vždy napravo od čáry tužkou - tak vám zbude přesně čep 10x10 mm
- Zaoblíte všechny hrany buďto hrubším smirkovým papírem, nebo hoblíkem, když to umíte.
- Přebrousíte všechny plochy a hrany jemným smirkovým papírem.
- Zkusmo dáte klekátko dohromady, dopasujete případné nedostatky a lehce sešroubujete. Vruty do měkkého dřeva potřebujete 5x70 mm, do tvrdého mohou být kratší. Zkontrolujte opatrně pevnost a jak se vám na něm medituje. Pokud si na ně budete dávat polštář nebo deku, vyzkoušejte se sezení i s nimi !
- Pokud jste spokojení , klekátko rozeberete a nalakujete nebo napustíte nějakou ochranou proti vlhkosti. Můžete ho navoskovat, natřít lazurou, jak se vám líbí.
- Po zaschnutí povrchové úpravy drážky namázněte lepidlem na dřevo ,stačí i Herkules, a klekátko definitivně sešroubujete.
Přeji vám krásnou meditaci a duchovní pokrok. Přečtěte si knihu Umění žít nebo ji věnujte svým blízkým, aby také mohli vyrazit na cestu , kde se zbaví svého utrpení