Začínáme meditovat
Kde meditovat
Ať už jste absolvovali kurz meditace vipassana nebo teprve s meditací budete začínat, praktikování doma je základ. Pomůže vám, když si vyberete jedno stálé místo.
Základní podmínky místnosti pro meditaci:
- V místnosti by neměly být žádné přístroje na rozptylování nebo je alespoň vypněte - mobily, tablety, počítače, televize apod.
- Měla by být tichá na dobu meditace
- S čistým vzduchem. Stačí před meditací rychle vyvětrat.
Při výběru místa na meditaci vezměte v úvahu následující kritéria.
Místo pro meditaci musí být bezpečné
Jakmile se pohroužíte do meditace, přestáváte kontrolovat okolí. Doma si meditujte v místě, kde nikdo nechodí a nemůže přes vás upadnout. U zdi, v rohu místnosti. Když sedíte bez pohybu brzo ráno nebo večer a je tma, jste téměř neviditelní. Psi, kočky a jiní domácí mazlíčci většinou provádí meditaci ve spánku s vámi, jinak je vyexpedujte jinam.
Venkovní meditace
Pokud se rozhodnete meditovat venku, vždy mějte poblíž někoho, kdo na vás dohlédne. I Siddhártha Gautama u sebe měl věrného přítele Ánandu. Při meditaci pod stromem nebo skálou si vždycky si zkontrolujte, jestli na vás nemůže něco spadnout. Suchá větev, vosí hnízdo, uvolněný kámen zpod nohy turisty nebo horolezce. Bezpečné bývají převisy. V jeskyni vždy zkontrolujte, jestli tam jste sami.
Stejně tak prověřte zem, kde hodláte usednout. Vždy mějte pod sebou nějakou podložku. Mravenci, vylétající vosy nebo zemní včely klidu nepřidají. Jakmile se zklidníte, mohou se objevit i větší tvorové hlodavci počínaje a divokou zvěří konče. Hojně navštěvovaná místa poznáte podle vyšlapaných steziček.
Místo musí mít přiměřenou teplotu
Mokrá prostěradla na sobě suší v mrazech ve sněhu jen legendární mniši. Vy si zajistěte alespoň 18 stupňů. Nestyďte se přes sebe přehodit lehkou deku. V létě poslouží jako moskytiéra. Vyhněte se místu, kde je průvan. Stejně tak kam praží sluníčko. Obojí při meditaci rozptyluje.
Kdy meditovat
Ideální je ráno hned po probuzení a večer před spaním alespoň hodinu. Ráno si můžete přivstat a než se rodina vzbudí, získáte čas jen pro sebe. Většinou není hluk ani venku, takže krásně začnete den. Na kurzu se vstává poněkud časněji, doma se mi osvědčil čas od půl šesté do půl sedmé. Večerní meditace se řídí podle toho, kdy děti zaženeme do postelí.
Úžasné jsou momenty těsně před usnutím a před probuzením, kdy si , ještě v posteli, projedete pocity v celém těle.
Využijte každou chvilku při čekání na cokoli k meditaci.To považuji za úžasný benefit vipassany. Velmi stresové situace dokáže proměnit na uklidňující zážitek. Stojíte v koloně na D1 a stejně nemůžete nic dělat. Tak meditujete. Čekárna u lékaře, na magistrátu, všichni jsou nervózní a nervově labilní - vy jste v pohodě. Zázrak. Samozřejmě meditujete s otevřenýma očima - jednak aby vás někdo zbytečně nepředběhl a za druhé kvůli bezpečnosti.
Co si obléknout k meditaci
Volné pohodlné oblečení z přírodních materiálů, které nikde neškrtí. Pokud možno bez výrazných nápisů a obrazců, které by rušily ostatní. Hlavně, aby jste se dobře cítily , protože při meditaci máte stejně většinou zavřené oči. Nemělo by klouzat, aby jste se mohli naplno věnovat pouze meditaci.Rozhodně nemá padat z ramen nebo mít různé průstřihy, aby jimi netáhl průvan nebo nežádoucí pohledy.
Meditační polohy
Tady záleží na stavu vaší tělesné schránky. Tělo je potřeba zaparkovat v poloze, kdy samo drží v rovnováze, symetrii a klidu.
Do meditační polohy je potřeba se uvolnit, ne se rvát silou. Vaším cílem je klidná a vyrovnaná mysl. Dosažení nejvyššího osvícení. Takže to, jestli si při meditaci dokážete sednout do lotosové polohy je úplně jedno.
Vipassana meditaci můžete praktikovat v leže, v sedě i za chůze nebo jiném pohybu. Důležité je:
- vždy si uvědomovat pocity v celém těle
- mít rovná záda, aby se vám lehce dýchalo
- nerozptylovat, neohrozit ani neomezit jiné meditující
Pro začátek je ideální sezení, protože dává malou míru nepohody, která brání usnutí. Pokud cítíte silnou nepohodu, tak polohu změňte. Opravdu, účelem meditace není mučit se a trpět jako zvíře. To by se vám lehce mohlo stát, pokud si někde zaškrtíte krevní oběh. Takže ze začátku experimentujte, zkoušejte. Hledáte rovnováhu a klid.
Vipassana je o získávání zkušeností vlastním prožitkem. Takže si nechte poradit, radu vyzkoušejte a pokud se neosvědčí, hledejte dál. Stejně tak když vidíte dech beroucí video - polohu vyzkoušejte, když se v ní necítíte, jeďte si to svoje. Využijte svoje tělo , povede vás. Postupem času na to přijdete.